Trudności w związkach

Najczęściej jest tak, że w związek wchodzimy z nadzieją, wiarą, miłością, a czasem  po kilku latach nie możemy sobie przypomnieć dlaczego właściwie jesteśmy razem. Czasem w związek wkrada się rutyna, para jest pochłonięta codziennością, wypełnianiem obowiązków, brakuje czasu na zatrzymanie się, okazanie sobie czułości, miłości.

Może się również zdarzyć i tak że w związku pojawia się zdrada, kłamstwo, ból, rozczarowanie niezwykle silne, gdyż jest to rozczarowanie najbliższą osobą.

Może być tak, że zadajecie sobie pytanie czy to w ogóle jest jeszcze związek? Co zrobić dalej? Zostać? Odejść? Próbować odbudować związek? Czy tak jest we wszystkich związkach?

przecież wiele związków można by ocalić, gdyby tylko para chciała ze sobą nawzajem rozmawiać.

Psychoterapia par: Zapraszam wszystkie pary, które pragną znaleźć zagubioną miłość, odpowiedzieć sobie na pytania: gdzie jesteśmy? Jak sprawić abyśmy odzyskali dawną radość?

Nie każdy związek można uratować, ale nawet wtedy można coś zrobić – sprawić aby cierpienie wszystkich zainteresowanych było możliwie najmniejsze.

Depresja

Może się tak zdarzyć, że zaobserwujesz u siebie spadek nastroju, energii w skutek  trudnego doświadczenia w życiu  i wtedy jest to  normalna reakcja na nieprzychylne doświadczenie. Jeśli jednak taki stan przygnębienia, utraty zainteresowania kiedyś ważnymi dla Ciebie sprawami, braku radości z tego, co Cię kiedyś cieszyło, spadek energii  utrzymuje się przez jakiś czas, lub nawet masz wrażenie, że jest to twój normalny stan warto się zastanowić nad zmianą tej sytuacji.

U osób dotkniętych depresją można zaobserwować także samooskarżania, zachowania autodestkukcyjne,  poczucie bezsensu życia, przygnębienia, pesymistyczną wizję przyszłości, obniżenie samooceny, zaburzenia uwagi, zaburzenia snu.

Pierwszym krokiem w kierunku zmiany będzie adekwatne nazwanie tego, co się z Tobą dzieje. W tym celu warto skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty, lekarza psychiatry i postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty. Czasem będzie to uczestniczenie w psychoterapii, czasem włączenie farmakoterapii  - czyli takie działania jakie na ten moment najlepiej będą mogły Cię wesprzeć.

Warto zauważyć, ze depresja należy obecnie do jednego z najczęstszych zaburzeń zdrowotnych, a więc zachorować może każdy, niezależnie od wieku, zawodu, statusu społecznego i pomóc sobie w takiej sytuacji to nie wstyd, a odpowiedzialność i wyraz dbałości o siebie.

Leczenie depresji:

Jeśli wydaje Ci się, że część, bądź większość elementów opisu oddają to, co teraz przeżywasz zapraszam Cię na konsultacje, na rozmowę, która pozwoli uzyskać rozeznanie w Twoich przeżyciach, odczuciach.

Zaburzenia lękowe

Czasem towarzyszy nam strach, obawa np. przez ważnym egzaminem, zmianą w życiu. Wtedy takie stany napięcia mobilizują nas i zwiększają poziom wykonania, sprawiają, że jesteśmy bardziej efektywni. Niestety Lęk może jednak przyjąć postać chorobową i wtedy staje trudnym uczuciem, które często pojawia się nagle, jest wszechogarniające, bezprzedmiotowe (nie wiesz czego tak naprawdę się obawiasz) i przez to trudno jest je opanować, zyskać kontrolę. Doświadczanie takiego lęku jest niezwykle niekomfortowym uczuciem, a więc osoby, które go odczuwają podejmują działania mające na celu obniżenie jego poziomu. Często z perspektywy czasu, czy też w odbiorze innych osób te działania mogą się wydawać irracjonalne i bezpodstawne, jednak w momencie, gdy lęk się pojawia te działania są jedynym znanym osobie sposobem na opanowanie niechcianego uczucia.

W szerokim spektrum zaburzeń lękowych możemy wyróżnić:

Lęk napadowy
Lęk  może mieć formę lęku napadowego – krótkich (kilkuminutowych) powtarzających się napadów paniki. Takim napadom paniki mogą towarzyszyć następujące dolegliwości: zawroty głowy, duszności, pocenie się, częstoskurcz, drżenie, uczucie zbliżającej się katastrofy.

Fobia
Fobia,  czyli lęk przed określonymi sytuacjami, przedmiotami, miejscami. Osoba przeżywająca fobię reaguje silnym strachem, stresem na „wyzwalacz”. Tego typu lękiem jest np. agorafobia – lek prze otwartą przestrzenią, klaustrofobia – lęk przed przebywaniem w małych zamkniętych pomieszczeniach, windach pokojach.

Zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne
Rodzaj zaburzeń w który występują myśli natrętne (obsesje) – powracające, uciążliwe, często obrazoburcze, bluźniercze  myśli, które napawają lękiem osobę ich doświadczającą  oraz rytuały (kompulsje),  których przymus powtarzania czuje osoba w celu  obniżenia lęku np. liczenie, układanie przedmiotów itp

Leczenie zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe także są obecnie dość rozpowszechnione we współczesnym świecie. Ponadto w niektórych przypadkach osoby cierpiące na te zaburzenia wstydzą się i  ukrywają je nawet latami dlatego warto pamiętać, iż jest to choroba i wymaga leczenia.
Leczenie skupia się na zrozumieniu schematu zaburzenia, wypracowaniu użytecznych strategii radzenia sobie z lękiem, wsparciu farmakologicznym, co oczywiste z indywidualnym podejściem do każdej osoby.

 

Stres

Na co dzień większość z nas doświadcza stresu, napięcia. Stres jest wywoływany przez stresory -  bodźce powodujące zmianę naszego stopnia gotowości do działania. Stres w niewielkiej dawce powinien nas skutecznie mobilizować do działania. Badania potwierdzają, iż do pewnego momentu zwiększenie poziomu stresu wpływa na zwiększanie poziomu wykonania zadania. Po wykonaniu zadania, opuszczeniu sytuacji stresowej napięcie opada, odpoczywamy. Wtedy jest to prawidłowe działanie a ten rodzaj mobilizującego stfresu nazywamy eustresem.

To, co działa na twoją niekorzyść to dystres, tak zwany stres negatywny. Stres długo utrzymujący się, powodowany brakiem możliwości wyjścia z sytuacji stresowej, poczuciem braku kontroli, powodujący negatywna reakcję emocjonalną i fizjologiczną.

Długotrwały stan napięcia czy stres negatywny może doprowadzić do znacznego pogorszenia samopoczucia, jak również być powodem wystąpienia depresji i innych schorzeń.

Stres jak sobie z nim poradzić:

najprościej i najskuteczniej byłoby unikać sytuacji stresogennych, jednak takie rozwiązanie w zasadzie nie jest możliwe. Możemy poradzić sobie ze stresem poprzez poznanie jego przyczyn, rozpoznawanie wczesnych sygnałów stresowych z ciała, umiejętne regulowanie swojego napięcia.

W czasie spotkań w gabinecie poznasz swoje schematy „tworzenia” stresu,  techniki relaksacji, pomożemy Ci odzyskać poczucie sprawczości oraz zniwelować/wykluczyć stresory (np. organizowanie pracy/nauki, zarządzanie czasem).
Uwolnij się od stresu.

Motywacja

Motywacją określamy stan gotowości do podjęcia określonego działania. Motywacja jest siłą, która popycha nas do działania. Słowo motywacja odmieniane przez wszystkie przypadki stało się w ostatnim czasie synonimem gwarancji sukcesu i samozadowolenia.

Naszym zdaniem ważniejszą sprawą jest odpowiedzieć sobie na pytanie: po co i w jakim celu chcemy siebie lub innych motywować.

Motywacja jest pozytywnym i ważnym elementem naszego życia, dlatego warto umiejętnie ją wzbudzać  i nią zarządzać. Zauważenie, wyjaśnienie a tak że zrozumienie procesów składających się na motywację, stanowi ważny element naszego zachowania i działania. Poznajemy procesy motywacyjne nie tylko aby zrozumieć przyczyny danego zachowania lub jego braku ale również by móc przewidywać i wpływać na określone zachowania.

Na spotkaniach z psychoterapeutą/coachem pomożemy Ci poznać Twoje motywatory - co Cię motywuje i demotywatory . Sposoby i techniki motywacji, które wypracujemy będą miały charakter generatywny i będziesz mógł je wykorzystać w przyszłości w procesach samodzielnego motywowania się i osiągania celów.

Żałoba

Życie i śmierć, dwie nierozerwalne części, nie ma jednego bez drugiego. Im dłużej żyjesz tym bardziej prawdopodobne, że doświadczysz sytuacji odejścia bliskiej osoby.

Przeżycia związane ze śmiercią najbliższych są trudne i bolesne. Żałoba jednak nie jest chorobą, jest naturalną reakcją pozwalającą oswoić poczucie pustki jakie następuje po stracie bliskiej osoby.

Wyróżniono kilka etapów przechodzenia przez żałobę:

  • szok i zaprzeczenie; intensywność wstrząsu zależy od bliskości i stopnia zżycia ze zmarłą osobą, na tym etapie raczej nie płaczemy, towarzyszy nam uczucie odrealnienia
  • dezorganizacja; pojawiają się trudności w sprostaniu podstawowym obowiązkowym. Pojawia się poczucie winy, izolacja złość; różne oblicza złości na siebie, innych, boga.
  • smutek i depresja; ogarnia nas apatia, brak chęci, czujemy się  wyalienowani i nierozumiani. Często płaczemy. Nasze myśli krążą wokół osoby zmarłej oraz bezsensie życia
  • akceptacja; odzyskujemy aktywność, niejednokrotnie podejmujemy nowe role i zadania.
  • wspomnienia nie wywołują w nas bólu.

Czas trwania żałoby jest sprawą indywidualną, dane elementy mogą się wzajemnie przeplatać, nie ma jednak drogi na skróty. To proces, który trwa w czasie.

Wsparcie w procesie żałoby

Bywa, że takie doświadczenia są tak bolesne, iż wykluczają nas na długo z naszego normalnego życia, rytmu,  że nawet po wielu miesiącach czy latach nie umiemy sobie z tym poradzić. Często potrzebna jest pomoc kogoś z zewnątrz, kogo ta żałoba bezpośrednio nie dotyczy, by móc iść dalej, by móc zaakceptować, że możesz iść dalej.

Chcesz po prostu porozmawiać

Czujesz potrzebę porozmawiania, a jednocześnie nie odnalazłeś się w powyższych opisach?
Nie wiesz czy twoja sprawa się „nadaje” na wizytę u psychoterapeuty, coacha? Nie obserwujesz u siebie objawów: nerwicy, depresji lub innych zaburzeń? Po prostu chcesz porozmawiać z kimś, kto zapewni dyskrecję, zrozumienie.
To jest właściwe miejsce.

Zapraszam serdecznie osoby, które czują potrzebę porozmawiania z kimś spoza kręgu najbliższych i rodziny.

Może przytłaczają Cię uczucia, myśli, stoisz przed ważnym wyborem, coś Cię niepokoi, czujesz się „inny”,  odczuwasz niskie poczucie własnej wartości– tematów może być wiele a rozmowa z doświadczonym psychoterapeutą lub profesjonalnym coachem pomoże znaleźć dobre rozwiązanie, zniwelować stres, wesprzeć, odnaleźć zasoby.

Będziesz mógł podzielić się z osobą która w atmosferze akceptacji i zrozumienia, bez oceny i narzucania swojego zdania wysłucha tego, co chcesz powiedzieć, przemyśleć, zrozumieć.