Mindfulness Twoja Ścieżka do Lepszego Samopoczucia

W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i stresu, każdy z nas szuka sposobów na odnalezienie spokoju i równowagi. Tutaj z pomocą przychodzi mindfulness, czyli uważna świadomość – prosta, ale potężna praktyka, która może zmienić Twoje życie.

Co to Jest Mindfulness?

Wyobraź sobie, że potrafisz cieszyć się każdą chwilą życia, akceptując ją bez oceniania. Uważna świadomość to właśnie taka umiejętność – bycie tu i teraz, z pełną uwagą i akceptacją. To jak otwarcie drzwi do świata, w którym każdy moment jest cenny.

Zobacz więcej

Mamo, nie jestem Tobą. Kilka słów do nastolatków i ich mam.

Proces oddzielania dziecka od matki.

Do napisania tego tekstu skłoniły mnie rozmowy z Tobą – mój nastoletni kliencie. Często mówisz o tym, iż rodzice nie chcą/nie są w stanie zauważyć twojej odrębności, oddzielenia, indywidualizacji. Twojego JA.

Matura i co dalej? Czy mama wie lepiej?

Temat niezwykle na czasie – matury, wybór ścieżki rozwojowej, życiowej. Jakie studia? Gdzie? Wiele młodych osób wyprowadzi się z domu swoich rodziców i rozpocznie swoją przygodę w innym mieście. Wtedy często mamy bardzo chcą pomóc, ustrzec dziecko przed swoimi błędami, wskazać tą właściwą drogę. I niestety często zapominają że to ich, mam, właściwa droga nie dziecka. Czasem mamy są wręcz zaskoczone, że ich dziecko, ma swój własny pomysł na swoją drogę zawodową. Oczywiście, że ma, gdyż jest odrębnym bytem. Mamo jesteś głosem doradczym, nie decyzyjnym.

Zobacz więcej

Wojna za naszą granicą. Co czuję? Czy to normalne?

Sytuacja, która obecnie ma miejsce – wojna bezpośrednio za naszą granicą, brutalna napaść jednego kraju na drugi, mordy, uciekający przed wojną ludzie, obrazy jak z czasów II Wojny Światowej – to sytuacja, z którą nie miałeś/as do czynienia ani Ty mój młody/a czytelniku/czko, ani moje pokolenie, ani pokolenie moich rodziców. O podobnych zdarzeniach uczyliśmy się na historii i mieliśmy nadzieję nigdy ich nie doświadczyć. Niestety… W obliczu wojny, chcę byś wiedział/a, że zupełnie naturalnym jest czuć niepokój, stres, niepewność tego, co będzie. Masz prawo tak się czuć, jest to zrozumiałe. Nietrafionym jest oczekiwanie, że w obliczu takiego ogromu ludzkiej tragedii pozostaniesz niewzruszony/a. 

Zobacz więcej

Koniec pandemii – i co dalej?

Pandemia, krótkie słowo niosące za sobą wielkie zmiany. Najpierw zostaliśmy zmuszeni do izolacji, pozostania w domu, pracy zdalnej, nauki zdalnej i daliśmy sobie z tym radę, mimo trudności. Gratulacje dla nas wszystkich. Teraz dla części osób przyszedł czas na powrót. I tu, co może dziwić, nie wszyscy się spieszą do powrotu.
Nie dziwmy się jesteśmy różni to i potrzeby mamy różne. Zgodnie z badaniem IPSOS „COVID365+” aż 39% Polaków, chociaż w częściowym wymiarze, pracowało zdalnie i niektórzy bardzo to sobie chwalą.

Kto nie chce wracać z pracy zdalnej?

Możemy rozróżnić osoby, które nie chcą powrotu, dobrze się czują w obecnym systemie pracy, od tych osób, które tego powrotu się boją.

Zobacz więcej

Hipnoza fakty i mity #1

Hipnoza co to?

HIPNOZA ??? Coś dziwnego, tajemniczego nowa moda, coś groźnego, coś co powoduje, że nie mam władzy nad sobą, można mi coś pozmieniać w głowie bez mojej zgody, władza nad umysłem … itp.

Takie i podobne poglądy mają na temat hipnozy niektóre osoby, które się pojawiają u mnie w gabinecie jednej strony chcąc skorzystać z tej metody z 2 strony się jej bojąc.

Postanowiłam przybliżyć trochę to narzędzie terapeutyczne. Tak jest to narzędzie i jako takie je traktuję. Przyjrzyjmy się temu zjawisku, rozprawmy się z mitami, spójrzmy naukowym okiem

Zobacz więcej

Czy psychoterapia musi boleć?

Jak już pisałam lubię kontakt z Ludźmi, spotkania z nimi są dla mnie ciągłą inspiracją. Często pokazują mi taki sposób patrzenia na świat na jaki ja bym nie wpadła. Poniżej jedno z takich zaskoczeń.

Niedawno uczestniczyłam w ciekawym zdarzeniu: z klientką, która była na swoim ostatnim spotkaniu psychoterapeutycznym podsumowałyśmy proces, jej osiągnięcia itp. Najciekawsze pojawiło się na koniec: „fajne te nasze spotkania ale to nie jest prawdziwa terapia”. (?!?)

Zobacz więcej

Zastosowanie eksperymentu w terapii gestalt

Utrzymana w duchu holistycznym terapia Gestalt ma na celu harmonijny rozwój dobrego samopoczucia, a nie leczenie zaburzeń. W terapii Gestalt nie chodzi o to, aby zmienić człowieka, czy też radzić mu jak powinien to zrobić. Dla podejścia Gestalt kluczowym przekonaniem jest to, że jednostka będąca nawet w trudnej sytuacji najlepiej będzie się rozwijać i brać odpowiedzialność za swoje życie, jeżeli stanie się bardziej świadoma siebie, swoich potrzeb, pragnień i uczuć.

Zobacz więcej

O psychoterapii, psychoterapeutach i NLPt

Pracuję z ludźmi w obszarze rozwoju osobistego od prawie 10 lat, jako psychoterapeuta, coach i trener. Pracuję indywidualnie i z grupą, głównie jednak indywidualnie, gdyż taki rodzaj pracy pozwala mi skupić się na konkretnej osobie, prowadzić wsparcie „szyte na miarę” tego konkretnego klienta, nawiązać indywidualną, niepowtarzalną relację. Podczas sesji poruszamy różne tematy, pojawiają się różne pytania. Część z tych obszarów ma charakter uniwersalny: miłość, przyjaźń, dobre samopoczucie radzenie sobie ze stresem, pojawiające się pytania również często są podobne.

Zobacz więcej