Polskie nastolatki. Jakie są? Jak siebie widzą? Analiza wyników badań.

Polskie nastolatki. Jakie są? Jak siebie widzą? Badania obrazu własnego ciała, częstości posiłków spożywanych z rodziną, odczuwanego wsparcia.

Czy warto zazdrościć młodości?

Często patrzymy na młode osoby, wspominamy własną młodość, tą nastoletnią i myślimy: Ehh młodym być! Z nutką nostalgii i żalu za tak szybko mijającym czasem.

Czy rzeczywiście chcielibyśmy być nastolatkami w obecnych czasach? Czasach Facebooka, Instagrama, retuszowanych zdjęć, wszechobecnych telefonów komórkowych? Czy ta młodość teraz jest naprawdę jest taka łatwa i przyjemna? Przyjrzyjmy się badaniom. Raport Health Behaviour in School-age Children, HBSC i WHO

W 2020 HBSC (Health Behaviour in School-age Children) opublikował raport “Spotlight on Adolescent Health and well-being” powstały we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Raport przedstawia informacje dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, relacji społecznych, samopoczucia 227 441 uczniów będących w wieku 11, 13 i 15 lat z ponad 40 krajów Ameryki Północnej i Europy.

Co z tych badań wynika i czemu o tym piszę?

Polskie nastolatki „osiągnęły” najwyższy wskaźnik w negatywnym postrzeganiu własnego ciała. Generalnie samoocena zdrowia i zadowolenia z życia pogarsza się wraz z wiekiem nastolatków. Moim zdaniem jest to alarmujące, odsłaniające szerokie pole do pracy dla psychologów, psychoterapeutów, nauczycieli i rodziców.

Zobaczmy dokładniej o czym mowa.

Obraz ciała – wyniki badań

Jestem za gruby lub trochę za gruby – odpowiedź na to stwierdzenie plasuje polskie nastoletnie dziewczęta na pierwszym miejscu. Jeśli chodzi o chłopców w wieku 11 i 13 lat zajmują drugą pozycję w rankingu a w wieku 15 lat pierwszą. Oznacza to, że w naszym kraju najwięcej nastolatków postrzega siebie jako za grubych, w stosunku do wszystkich badanych krajów.

WIEK

 

 

DZIEWCZĘTA

 

 

 

CHŁOPCY

 

11 lat39%31%
13 lat49%31%
15 lat52%31%

Czyli nasze nastolatki mają w głowie jakieś standardy i czują, że ich nie osiągają, co musi być bardzo frustrujące, ciągłe czucie się „nie takim”. Tutaj widzę sporą  potrzebę edukacji na temat tego jaka waga jest zdrowa dla danej osoby zależnie od płci, wieku i cech osobniczych oraz na temat tego, że niezależnie od wagi i wyglądu najważniejsza jest samoakceptacja.

Jedzenie posiłków z rodziną

Niestety młodzież w Polsce rzadziej, w porównaniu do innych krajów spożywa wspólne posiłki z rodziną, a sytuacja pogarsza się wraz z wiekiem młodej osoby. Wyniki uzyskane przez polskich nastolatków w badaniu plasują je na ostatnim lub przedostatnim miejscu wśród ich rówieśników z badanych krajów.

WIEK 

 

DZIEWCZĘTA

 

 

 

CHŁOPCY

 

11 lat29%37%
13 lat22%31%
15 lat17%24%

Spójrzmy na sytuację oczami nastolatka: czyli nie tylko czuję się „za gruby/a” ale dodatkowo jeszcze jem z rodzicami na tyle rzadko, iż trudno mi zauważyć jak wygląda zdrowa relacja z jedzeniem oraz rodzice nie mają zbyt wielu okazji by obserwować moje nawyki żywieniowe i stosunek do jedzenia. Skoro już jesteśmy przy kontakcie z dorosłymi to zobaczmy jak nastolatek odczuwa wsparcie ze strony znaczących osób.

Odczuwanie  wsparcia ze strony nauczycieli i rodziny

W tym aspekcie znowu polskie nastolatki „osiągają” ostatnie miejsca wśród badanych krajów, a odczuwany poziom wsparcia zmniejsza się wraz z wiekiem.

WSPARCIE ZE STRONY NAUCZYCIELI

WIEK 

 

DZIEWCZĘTA

 

 

 

CHŁOPCY

 

11 lat60%50%
13 lat34%35%
15 lat21%31%

WSPARCIE ZE STRONY RODZINY

WIEK 

 

DZIEWCZĘTA

 

 

 

CHŁOPCY

 

11 lat76%77%
13 lat57%60%
15 lat48%51%

Czy to oznacza, ze rodzina i nauczyciele nie wspierają nastolatków? Nie koniecznie. Oznacza to, że nastolatki nie czują, iż mogą na to wsparcie czy pomoc liczyć.

Co z tego wynika dla rodziców, nauczycieli, dla nastolatków? Gdy czytałam ten raport odczuwałam tą frustrację, niepokój, samotność polskich nastolatków. Pytanie, co możemy z tym zrobić.

Jeśli czytasz ten artykuł a jesteś nastolatką/kiem:  

Pamiętaj:

  • nie jesteś sam/a wokół Ciebie są osoby, do których możesz się zwrócić: rodzice, nauczyciele, psycholog szkolny i inni.,
  • możesz prosić o pomoc,
  • wyretuszowane zdjęcia na Instagramie nie oddają rzeczywistości,
  • ludzkie ciała są różne i jest to w porządku,
  • Jesteś O.K. taki/a jaki/a jesteś

Jeśli czytasz ten artykuł a jesteś dorosłym:

Pamiętaj:

  • nawet jeśli tego nie mówi, jeśli tego nie widać nastolatek Cię potrzebuje,
  • nastolatek jest bardzo wrażliwy,
  • bycie nastolatkiem nie jest łatwe, hormony dają nieźle popalić przypomnij sobie ten czas, łatwiej wtedy o empatię,
  • nastolatek najbardziej potrzebuje twojego czasu, uwagi, miłości a nie kolejnego gadżetu,
  • możesz szukać pomocy dla siebie i swoje rodziny,

Umów wizytę: 604507386

Źródła:

file:///C:/Users/agaba/AppData/Local/Temp/KOMUNIKAT%20PRASOWY%20HBSC.pdf

https://imid.med.pl/pl/aktualnosci/jakie-sa-polskie-nastolatki-raport-hbsc-2020?fbclid=IwAR3RCUnsKYLcPP995bwWMloJW_rIrwNyNzHq5BWoiws2Nz-Gr1WoUgxL99c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *