Hipnoza fakty i mity #1

Hipnoza co to?

HIPNOZA ??? Coś dziwnego, tajemniczego nowa moda, coś groźnego, coś co powoduje, że nie mam władzy nad sobą, można mi coś pozmieniać w głowie bez mojej zgody, władza nad umysłem … itp.

Takie i podobne poglądy mają na temat hipnozy niektóre osoby, które się pojawiają u mnie w gabinecie jednej strony chcąc skorzystać z tej metody z 2 strony się jej bojąc.

Postanowiłam przybliżyć trochę to narzędzie terapeutyczne. Tak jest to narzędzie i jako takie je traktuję. Przyjrzyjmy się temu zjawisku, rozprawmy się z mitami, spójrzmy naukowym okiem

Q: Hipnoza czym jest?
A: Tak jak w wielu przypadkach tak i w tym nie ma jednej definicji.

„Hipnoza kliniczna jest umiejętnością, polegającą na odpowiednim stosowaniu słów i gestów, aby osiągnąć konkretne rezultaty” Michael Yapko

Hipnoza – „przejściowy stan zmienionej uwagi, w którym mogą pojawiać się różne zjawiska spontanicznie bądź jako reakcje na werbalne lub inne bodźce” Brytyjskie Towarzystwo Medyczne

Hipnoza (grec. ύπνος = ýpnos, dosłownie sen) – definiowana jest jako stan prawidłowo funkcjonującego umysłu, w którym uwaga danej osoby jest mocno zogniskowana na określonych bodźcach, świadomość bodźców pochodzących spoza obszaru zogniskowania uwagi jest znacznie ograniczona oraz podczas którego krytyczny osąd danej osoby zostaje częściowo zawieszony Wikipedia.

Hipnoza to naturalny, zmieniony stan świadomości, Osoba wchodzi w stan hipnotyczny, znacznie różniący się od „normalnego” stanu, w trakcie naturalnego procesu, niezwiązanego z przyjmowaniem jakichkolwiek ani innego rodzaju fizyczną ingerencją.

Hipnoza, którą ja stosuję w gabinecie – Hipnozę traktuję jako narzędzie, które ma pomoc klientowi osiągnąć jego cele. Hipnoza jest częścią procesu terapeutycznego, tak więc oprócz procesu hipnozy rozmawiam z klientem poznaję jego potrzeby, ustalam cele i jeśli wspólnie uznamy, iż jest to dla tego klienta dobry sposób pracy pracujemy hipnozą. Stosuję hipnozę kliniczną, której celem jest pomoc klientowi w jego dolegliwości. Nie stosuję hipnozy scenicznej. Hipnozę stosuję zawsze za zgodą klienta. Wspólnie z nim ustalam czemu ma służyć hipnoza i jakie sugestie hipnotyczne będą zastosowane. W trakcie hipnozy nie dotykam klienta i nie posługuję się dodatkowymi narzędziami poza moim głosem.

Q. Co warto zapamiętać z tych definicji ?
A. Ważne abyście wiedzieli, iż jest to stan naturalny, który nie jest Wam zapewne obcy w codziennym życiu. Chyba każdy z nas zna stan głębokiego skupienia na książce, filmie, zamyślenia, gdy przebywamy w nieco odmiennym stanie świadomości z mocno ograniczoną świadomością bodźców pochodzących spoza obszaru naszej uwagi. Cóż chyba trzeba przyjąć, że sami siebie nie raz i nie dwa hipnotyzowaliśmy. Doświadczysz więc stanu naturalnego, bezpiecznego, jakościowo zbliżonego do stanu naturalnego transu mogącego się natomiast różnić głębokością tego stanu.

Q. Co może przeszkadzać w doświadczeniu hipnozy i skorzystaniu z niej ?
A. Lęk klienta przed utratą kontroli.

Może się to wydawać niecodzienne, dziwne, niepokojące, że siedzisz przed inną dorosłą osobą z zamkniętymi oczami a ona coś do Ciebie mówi. Natomiast po pierwszym zakłopotaniu czy nerwowym śmiechu to uczucie zazwyczaj mija i możesz w pełni korzystać z doświadczania hipnozy. Pamiętaj, że w żadnym momencie nie tracisz kontroli nad sobą. Bardzo dobrze opisuje to Jay Haley: „Mogę Cię zahipnotyzować tylko wtedy, gdy sam siebie zahipnotyzujesz. Mogę Ci pomóc tylko wtedy, gdy sam sobie pomożesz.”

Q. Co możesz zrobić by zmniejszyć lęk?
A. Wybierz wykształconego tej dziedzinie specjalistę psychoterapeutę, który odebrał odpowiednie wykształcenie w kierunku prowadzenia hipnozy, któremu będziesz mógł zaufać.

Zadaj wszystkie nurtujące Cię pytania. Zapytaj o doświadczenie terapeuty w pracy hipnozą, o sukcesy, o obszary w jakich pracował. Pamiętaj, że hipnoza to stan naturalny, narzędzie, które jest używane dla twego pożytku a nie szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *